powrót

Dlaczego Pikniki Firmowe to dobry sposób na integrację pracowniczą? 5 powodów

Pikniki firmowe to wydarzenia, które cieszą się ogromną popularnością przede wszystkim w dużych i średnich przedsiębiorstwach, choć coraz częściej także w mniejszych. Ich organizacja wymaga złożonych nakładów pracy, jednak korzyści, jakie przynoszą, są niewspółmiernie duże do zainwestowanej w nie energii. Największą korzyścią z takiego eventu jest oczywiście możliwość naturalnej integracji pracowników. Poznaj powody, dla których piknik to dobry sposób na zacieśnienie więzi między osobami w firmie.

Poznanie współpracowników z innych działów

Ludzie pracujący w dużej firmie często nie mają okazji, by spotkać się i porozmawiać na stopie koleżeńskiej z osobami pracującymi w innych działach, budynkach lub oddziałach z innych miast. Piknik firmowy daje znakomitą okazję do tego, aby poznać współpracowników, z którymi na co dzień nie ma bezpośredniego kontaktu lub komunikacja z nimi polega wyłącznie na przekazywaniu sobie poleceń służbowych. Dzięki wspólnemu spędzaniu czasu, pracownicy różnych działów poznają mniej formalną stronę osób, które zna się wyłącznie z kontaktu mailowego lub telefonicznego. Takie spotkania służą nie tylko pogłębieniu relacji międzyludzkich, ale również nabraniu szacunku do pracy, czasu innych oraz zrozumieniu odmiennych racji i celów. Wzajemne zapoznanie się ze sobą współpracowników innych sektorów usprawnia późniejszą komunikację między nimi i zmniejsza nadmierny dystans.

Zacieśnienie więzi

Ważnym elementem imprezy integracyjnej jest oczywiście możliwość lepszego poznania się pracowników tego samego działu. Praca w stresie, pod presją deadline’ów często nie sprzyja wzajemnej sympatii. Imprezy plenerowe są więc idealną okazją do tego, by wspólnie się zrelaksować, pożartować oraz odpuścić sobie drobne spięcia i niepotrzebne niesnaski. Poprzez wspólne spędzanie czasu, zespół ma szansę zgrać się ze sobą, zbudować pozytywne relacje, które później przełożą się na sprawniejsze rozwiązywanie problemów oraz wspólną pracę. Dla menedżerów zespołu jest to szansa na skrócenie dystansu, często wytwarzającego się z racji hierarchii między nimi a podwładnymi. Jest to dodatkowa okazja, by obserwować, jakimi kompetencjami odznaczają się poszczególni pracownicy, których nie da się zauważyć podczas codziennych obowiązków. Dzięki temu kierownicy mogą sprawniej rozdzielać zadania, bazując o naturalne predyspozycje.

Poznanie ludzi od prywatnej strony

Prezesi czy wysoko postawieni menedżerowie to osoby, które w firmie budzą zazwyczaj największy respekt. To przed nimi wszyscy chcą dobrze wypaść, by utrzymać stanowisko i piąć się po szczeblach awansu. Podczas pikniku firmowego atmosfera się rozluźnia, a ludzie mają możliwość poznać się od strony prywatnej i zapałać do siebie sympatią. Podczas rozmów z kierownictwem szeregowi pracownicy mają okazję dowiedzieć się nieco na temat swoich szefów i zobaczyć ich „ludzkie” oblicze. Wzajemne poznanie się pracowników na różnych szczeblach kariery, pomaga w późniejszej komunikacji, zrozumieniu w przypadku problemów i rozwoju empatii. Dzięki takim spotkaniom pracownicy z większą śmiałością dzielą się swoimi pomysłami oraz sugestiami z kierownictwem i są bardziej zaangażowani w proces wypracowywania wspólnego sukcesu. Partnerskie relacje z managementem wspierają przywiązanie do miejsca pracy.

Ludzka twarz firmy

Organizacja imprezy plenerowej to świetna okazja dla pracowników do tego, aby zacząć utożsamiać firmę nie tylko z profilem jej działalności, ale przede wszystkim docenić społeczną stronę organizacji. Zobaczyć, że za każdym projektem stoją ludzie z indywidualnymi celami, ambicjami, doświadczeniami, którzy wspólnie budują i pracują na sukces miejsca, gdzie pracują. Możliwość zobaczenia firmy z innej perspektywy wspiera poczucie przynależności do grupy, które dla wielu osób stanowi ogromną wartość. Organizując pikniki firmowe, pracodawcy pokazują swoim podwładnym, że im na nich zależy, że nie liczy się dla nich wyłącznie zysk i wyniki, ale także ludzie, którzy dla nich pracują.

Zasłużony relaks po pracy

Wspólna rozrywka w postaci pikniku to również znakomity sposób na świętowanie sukcesów i osiągnięć przedsiębiorstwa. Impreza z takiej okazji to zasłużony odpoczynek dla osób, którzy wspólnie na to pracowali. Celebracja dobrych wyników pomoże zintegrować ze sobą ludzi, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu ciekawe rozrywki. Z łatwością można wybrać takie atrakcje na piknik, które zrobią wrażenie na uczestnikach imprezy i dadzą im pretekst do wykonania wspólnego projektu. Mogą to być przeróżne gry oparte o rywalizację pomiędzy drużynami, paintball, konkursy z nagrodami, wyścigi i tory przeszkód. Możliwości jest bardzo wiele, żeby zorganizować coś, co zaangażuje i wywoła salwy śmiechu wśród uczestników. Taka zabawa stanowi idealną okazję do powstania wesołych anegdotek, żartów i ciekawych historii spajających współpracujących ze sobą ludzi, które po czasie będzie można wspominać z sentymentem. Nic tak bardzo nie zespala zespołów jak dzielenie pozytywnych emocji i doświadczeń.