powrót

Jak skutecznie zintegrować pracowników?

Zjednoczony zespół pracowników wspólnie dążący do podniesienia efektywności firmy to marzenie każdego pracodawcy. Jednak udana współpraca pomiędzy zatrudnionymi osobami nie przychodzi sama. Dziś coraz więcej firm stawia na tzw. team building. Na czym dokładnie polega budowanie zespołu oraz jakie metody są najczęściej wykorzystywane, aby team spirit zagościł na stałe w gronie pracowników?

 

Czym jest team building?

Główną ideą team buildingu jest tworzenie, a dokładnie budowanie zgranego zespołu. Taki proces może odbywać się całkowicie od podstaw, czyli w nowo powstałej firmie lub też w kontekście osób znających się już na pewnym poziomie. Często zdarza się też tak, że pracownicy współpracują od wielu lat i są już sobą zmęczeni czy wręcz wypaleni swoim towarzystwem. Wtedy można stosować wiele różnych sposobów, mających na celu odświeżenie relacji między nimi oraz doprowadzeniem do sytuacji, kiedy będą występować tylko pozytywne koligacje.

 

Team buildingpomysły na udaną integrację

Sposobów na zacieśnianie więzi i jednocześnie poznanie się współpracowników jest wiele. Zazwyczaj ograniczeniem są wyobraźnia oraz koszty związane ze wdrażaniem różnych pomysłów na spędzenie wspólnego czasu przez pracowników. Integracją koniecznie powinien zająć się pracodawca i potraktować wszystkie wydatki jako inwestycję, która szybko może zacząć się zwracać. Dużym ułatwieniem jest skorzystanie z usług firm zajmujących się wdrażaniem najskuteczniejszych metod i organizacją, mających na celu zbudowanie teamu z prawdziwego zdarzenia. Na przykład w ofercie naszej firmy September Events można znaleźć rozmaite pomysły, jak zintegrować zespół, jednak największą popularnością cieszą się imprezy pracownicze. Mogą one przybrać formę taneczną, pozwalającą rozładować stres z całego tygodnia i oderwać myśli od obowiązków domowych. To od pracodawcy będzie zależeć, czy pracownicy będą mogli zaprosić osobę towarzyszącą, np. członków rodziny, czy też nie.

Trendem są także tzw. imprezy teambuildingowe, które mogą przybrać bardzo różne formy. Niejednokrotnie utożsamiane są z wyjazdami integracyjnymi, gdyż często polegają na zmianie miejsca, otoczenia i oczywiście spędzenia większej ilości czasu ze sobą. Oto doskonałe pomysły na imprezy integrujące pracowników:

Gra scenariuszowa

Wystarczy zdecydować się na grę scenariuszową i po prostu pozostawić całość specjalistom od organizacji. To my wiemy jak przenieść Państwa w czasie do świata pełnego zagadek, których rozwiązywanie pozwoli na świetną integrację.

Jak w wojsku

Mundury, łono natury i walka o przetrwanie – np. podczas zespołowej gry w paintball, lub autorskiego scenariusza „Military Day” – to przepis na lepsze poznanie się w trudniejszych warunkach. Dzięki temu rozwiązaniu opadają maski, a dla współpracowników to doskonały sposób na zjednoczenie się, aby osiągnąć wspólnie wyznaczony cel. Pracodawcy mogą zaobserwować, kto jest prawdziwym liderem.

Oko w oko z żywiołem

Kolejną ciekawą propozycją jest spływ kajakowy. Na samym początku prowadzone są zajęcia, które mają przygotować do rywalizacji pomiędzy kilkuosobowymi teamami. Adrenalina, pełne zaangażowanie i przełamywanie własnych słabości — zawsze gwarantowane. Poza tym to również przygoda, którą można jeszcze długo wspominać.

Park linowy

Pracownicy biurowi często skarżą się na to, że prowadzą siedzący tryb życia, tak niekorzystnie wpływający na ich zdrowie. Dlatego dobrym pomysłem będzie połączenie integracji z aktywnością fizyczną. Do tego idealnie sprawdzą się zawody w parku linowym. Przeszkodą może być jedynie lęk wysokości, dlatego warto wcześniej zrobić mały rekonesans wśród zespołu.

 

Integracja pracowników — korzyści

Zarówno osoby zatrudnione w firmie, jak i pracodawcy dostrzegają pewne mocne strony związane ze zintegrowanym zespołem. W dodatku bardzo często pokrywają się one ze sobą, co jeszcze bardziej podkreśla, dlaczego tak ważna jest dbałość o team building.

Korzyści dla pracowników związane z budowaniem zjednoczonego zespołu:

  • lepsze samopoczucie w trakcie wykonywania obowiązków w pracy,
  • tworzenie spójnego zespołu,
  • poczucie większej pewności siebie, dzięki znajomości osób, z którymi pracują,
  • możliwość zdobywania nowych umiejętności.

Korzyści dla pracodawców uzasadniające inwestowanie w integrację pracowników:

  • efektywniejsza realizacja poszczególnych projektów,
  • poznanie cech charakteru pracowników, co jest szczególnie przydatne przy awansach na kierownicze stanowiska,
  • usprawnienie komunikacji pomiędzy grupami, ale też między pracownikami a szefostwem.

 

Co jest sekretem w organizacji imprez teambuildingowych?

Aby móc czerpać wszystkie korzyści wymienione powyżej, trzeba skrupulatnie zaplanować każdy aspekt związany z tym wydarzeniem. Nie da się zrobić tego w trakcie kilku dni, dlatego decyzję o organizacji imprez integracyjnych, należy podjąć nawet na kilka tygodni lub miesięcy wcześniej. W końcu każdy nawet najdrobniejszy szczegół powinien być dopięty na ostatni guzik.