powrót

Dlaczego gra miejska to doskonały pomysł na integrację pracowników?

Nową, a raczej całkowicie odświeżoną formą integracji pracowników stały się gry miejskie. W całości sfabularyzowane i zaplanowane od początku do końca zabawy mają sprawić, że zespół zacznie współpracować oraz rozwiązywać dzięki temu zagadki. Dodatkowo gra miejska może stać się kreatywną lekcją historii związaną z danym miejscem. Wszystko to sprawia, że coraz więcej właścicieli firm angażuje do tej rozrywki swoich pracowników.

Na czym polegają zasady gry miejskiej?

Główną ideą gier miejskich jest dobra zabawa i łączenie sprytu z wiedzą oraz działaniem grupowym. Uczestnicy dzielą się na kilkuosobowe grupy i poszukują na danym terenie wskazówek, prowadzących do celu, czyli wygrania głównej nagrody. Wygra drużyna, która zrobi to jako pierwsza. Dobrze zorganizowana gra może mieć różne formy, ale zawsze wspólnym mianownikiem staje się wypełnianie poszczególnych punktów zapisanych w szczegółowo dopracowanym scenariuszu. Bardzo często zadania w grze miejskiej wymagają od uczestników sprawności fizycznej, umiejętności artystycznych, znajomości historii oraz geografii.

Obszar gry

To od organizatorów będzie zależeć, gdzie rozegrana zostanie zabawa. Dziś coraz więcej firm decyduje się na to, aby gry były realizowane na terenie całego miasta. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się jednak w małych lub średnich miejscowościach, gdyż w innym przypadku po prostu wymagane jest korzystanie z komunikacji miejskiej, rowerów lub nawet samochodów, aby przemieszczać się między poszczególnymi punktami. Uczestnicy powinni do tego zostać wyposażeni w mapy lub GPS-y.

Integracja zespołu dzięki grze miejskiej – 6 najważniejszych zalet

 • Zacieśnianie więzi i ich budowanie

  Uczestnicy mają rywalizować między sobą, aby wygrać nagrodę. Jednak oprócz tego najważniejsza jest jedność i wspólne realizowanie kolejnych zadań. Do tego nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, dlatego każdy będzie mógł czerpać przyjemność ze spędzania czasu w taki sposób. Wszystko to ma prowadzić do lepszego poznawania się i możliwości produktywnego spędzania czasu poza pracą. Najlepiej, aby w skład drużyny wchodziły osoby, które zatrudnione są na powiązanych stanowiskach lub bezpośrednio współpracujące ze sobą.

 • Kulturalne granie

  Warto zaznaczyć, że zabawy tego typu są również doskonałym sposobem, aby odprężyć się i oderwać od problemów oraz obowiązków. Do tego często zdarza się tak, że pracownicy odwiedzają ważne miejsca i poznają zabytki, których wcześniej nie znali lub nigdy nie mieli czasu zwiedzić. Pogłębienie wiedzy w połączeniu z nowymi doświadczeniami kulturalnymi jest bardzo oryginalną oraz wartościową formą integracji dla małych, średnich oraz dużych firm.

 • Pobudzanie kreatywności

  Rozwiązywania zagadek i różnych trudności oraz nieskończone zasoby kreatywności to coś, co przydaje się zarówno podczas gier terenowych, jak i oczywiście w trakcie wypełniania obowiązków w pracy. Warto doskonalić umiejętności, aby stawać się jeszcze lepszym.

 • Lepsze poznanie miasta i mieszkańców

  Odkrywanie sekretów miasta sprawia, że łatwiej można zrozumieć też osoby, które w nim mieszkają. Ten aspekt ma tym większe znaczenie w trakcie pracy z klientami, gdzie konieczne jest poznanie ich potrzeb i problemów. Oznacza to, że niepozorna zabawa może przysporzyć znacznie więcej korzyści dla firmy, niż można by było podejrzewać.

 • Wyławianie lidera

  Gra terenowa jest kolejną metodą na to, aby skutecznie ocenić cechy charakteru całego zespołu. W naturalny sposób wyłania się dowódca grupy, który przewodzi pozostałymi osobami. To, które miejsce zajmie drużyna, pokaże też, w jakim stopniu trafne i efektywne były decyzje lidera. Wbrew pozorom wielu przełożonych poważnie bierze pod uwagę takie nieoficjalne sprawdziany i na podstawie choćby właśnie rezultatów gier miejskich awansują pracowników na stanowiska kierownicze.

 • Ruch to zdrowie

  Osoby pracujące w biurze często miewają problemy m.in. z krążeniem. Dlatego też, aby spróbować zmotywować swoich pracowników do ruchu, warto właśnie zorganizować zajęcia poza miejscem pracy. Większa aktywność nie tylko pozytywnie wpłynie na zdrowie, ale też na samopoczucie. I kto wie, może stanie się motywacją do kontynuowania działań w jakiejkolwiek formie.

Różne odsłony gier miejskich dla firm

Istnieje możliwość różnych modyfikacji zabaw terenowych. Oprócz tych standardowych, czyli nawiązujących do historii miasta, są one spotykane pod postacią gier tematycznych, np. związanych z PRL-em lub scenariuszowych. Dla pasjonatów sportów np. piłki nożnej ciekawą odsłoną jest organizowanie zagadek na stadionie i w jego pobliżu. Oczywiście doskonałym pomysłem będzie nawiązanie tematyką do branży związanej z firmą. Wtedy uczestnicy mogą wykorzystywać swoją wiedzę i spędzać przy tym miło czas, co jest szczególnie ważne zawsze, gdy organizowane są gry miejskie Wrocław to miasto, gdzie znajduje się nasza siedziba i tam też można rozpocząć z nami współpracę, której celem ma być team building i lepsza wydajność pracowników.