powrót

Czym różni się team building od imprezy integracyjnej?

Budowa zgranego zespołu to jeden z czynników, będącym jednym z głównych elementów niezbędnym w procesie kreowania sukcesu firmy. Motywację u pracownika można osiągnąć za pomocą integracji w formie organizacji eventu, luźnych rozmów lub wspólnych zabaw – im więcej wspólnych form spędzania czasu, tym lepsza komunikacja oraz współpraca.

Wielu firmom zależy na zbudowaniu w swojej strukturze zgranego zespołu, dlatego coraz bardziej popularny jest team building. Coraz więcej firm chce takich rozwiązań, ponieważ zgrany zespół to lepsze wyniki oraz większa kreatywność i produktywność u pracownika. Team building ma na celu zbudowanie zaufania, wzmocnienie relacji oraz stworzenie silnych więzi, co ostatecznie powinno sprawić, że zgrany zespół będzie umiał sobie poradzić w trudnych momentach czy zareagować na sytuacje kryzysowe.

Wzrastająca tendencja organizacji imprez team buildingowych

Organizacja wydarzeń motywacyjnych może przybierać różne formy, ale ich głównym celem jest zapewnienie przyjaznej atmosfery, pozbawienie uczestników jakiegokolwiek poczucia presji, a przede wszystkim zapewnienie współpracy przy dobrej zabawie. Wiele imprez polega na mobilizacji do współdziałania oraz daniu poczucia przynależności w zespole, wtedy rezultatem jest utożsamianie pracownika z firmą. Jako Agencja Eventowa, zauważamy chociażby u naszych Klientów z Dolnego Śląska wzrastającą tendencję organizowania wydarzeń team building i imprez integracyjnych. No właśnie, jaka jest różnica między jednym a drugim?

Team building vs impreza integracyjna

Oba terminy często są mylone naprzemiennie, jednakże integracja to jedynie jeden z elementów przynależnych do team building. Impreza integracyjna z kolei to najczęściej event organizowany przez firmę – pracownicy poznają się, a pracownicy ze swoimi przełożonymi skracają do siebie dystans. Team building niesie za sobą zdecydowanie inne korzyści, jego głównym zadaniem jest poznanie mocnych i słabych stron pracowników, poznanie cech charakteru mogących być pożyteczne w dalszej drodze karier.

W pierwszym, jak i drugim przypadku, warto zadać sobie pytanie, kto powinien wyjść z inicjatywą organizacji imprezy integracyjnej lub wyjazdu zgodnego z ideą team building. W takiej sytuacji powinien być to właściciel/szef firmy. Obie formy mają za zadanie zniwelować dystans między członkami zespołu, ponadto sprawić, by wszyscy mieli dobre samopoczucie w swoim towarzystwie i miejscu pracy. Takie czynniki z pewnością sprawiają, że pracownicy będą zadowoleni ze swojego miejsca pracy i nie będą w przyszłości myśleć nad zmianą pracodawcy.

Zarówno team building jak i organizacja imprez integracyjnych pozytywnie wpływają na sprawne działanie mechanizmu firmy, motywację, a także lepszą atmosferę w miejscu pracy, nic więc dziwnego, że coraz więcej Klientów September Events z Dolnego Śląska decyduje się na wybranie takiego rozwiązania.

 Źródła:

https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/team-building-to-nie-impreza-intergracyjna,70319.html

http://www.e-konferencje.pl/artykul/team-building-jak-budowac-wiezi-interpersonalne-w-firmie/1498/

https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/team-building-co-to-jest,gry,cwiczenia_pr-2529.html